Yeni Başlayanlar için Karavanda Yaşam

Moto Karavan mı Çekme Karavan mı?

Öncelikle çekme karavanın avantajlarına ve dezavantajlarına bir göz atalım. Kullanımı tecrübe gerektiren Çekme Karavan istiyorsanız küçük hacimli bir karavan tercih etmek zorundasınız. Rampaları da unutmayalım, arkadan itişli güçlü de bir araca ihtiyacınız olacak. Şehir içi park ve özellikle dar yollarda manevra zorluklarıyla sık karşılaşabilirsiniz. Binek araçlarla kullanılabilmesi, karavan bölümünü bağ-bahçe, yazlık vb alanlara park sabitleyebilme ve yine binek araçları karavandan bağımsız kullanabilme özgürlüğü “avantaj” olarak nitelendirilebilir. Motokaravan’lara göre fiyat olarak daha avantajlıdır. Çekme karavanlar daha ziyade içinde uyumak için tasarlanmıştır. Minik tear-drop modelleri, TT (Tiny Travel Trailers) hafta sonu karavanları ve konteyner ebatlı türlere kadar farklı çeşitleri vardır. Motokaravanları günlük işleriniz için kullanmanız zor olabilir ancak bizim tercihimiz kesinlikle “uzun soluklu gezilere daha müsait ” motokaravan olur.

Bizde Panelvan Araç Var, Onu Karavan Yapsak?

Panelvan türü araçların orijinal kaporta şekli korunarak içinin karavan olarak düzenlenmiş şekline Camper ya da Kampervan da denir. Kompakt ve kıvraklık yapıları nedeniyle tercih edilirler ancak iç hacim ve özellikle genişlik ve konfor bakımından diğer motokaravanlarla kıyaslanamazlar bile. Son zamanlarda VW Transporter araçlar en sık dönüştürülen araçlar haline gelmiştir. Özetle uyur ve vakit geçirir ancak fena sıkılırsınız.

Motokaravanlar Hakkında Biraz Daha Bilgi Alsak!

Bu arkadaşlar; alkovanlı, entegre ve semi-entegre (bütünleşik ve yarı bütünleşik), kampervan (campervan) ya da kısaca kamper (camper) olmak üzere ayrılırlar. Entegre (Integrated) motokaravanlar sürücü kabini de dahil olmak üzere çıplak şase üzerine tüm yapısı özel malzemelerle imal edilmiş üst düzey motokaravanlardır. Semi-Entegre olanlarda sürücü kabini olduğu gibi muhafaza edilerek alkovansız (Alcove) olarak imal edilir. Karavanlara gönül verenlerdenseniz Alkovanlı Motokaravan’lara da kısaca değinelim. Alkovan sürücü kabini üstünde yatak olarak kullanılan bölüme verdiğimiz isimdir. Genellikle orijinal yapısı ve sürücü kabini olduğu gibi muhafaza edilir. Karavan ve alkovan alanları özel malzemelerden imal edilerek şaseye sabitlenir. Daha da bilgi almak isteyenleri bu muazzam kaynağa yönlendirmek isterim.

Ben Hala Arada Kaldım, Çekme mi Motokaravan mı?

Çekme Karavanlar “taş yerinde ağır” karavanlardır. Kamping dışı gezilere, haftasonu turlarına ve uzun soluklu gezilere motokaravanlar kadar uygun değildirler. Çekme Karavan istiyorsanız ruhsatınızda “römork çekebilir” ibaresinin bulunması gerekmektedir ki bu da ekstra bir maliyettir. 3,5 ton altındaki motokaravanları ve 750 kg. altındaki çekme karavanları B sınıfı ehliyetinizle çekebilir yahut kullanabilirsiniz. Eski çekme karavanlarda dahili elektrik ve şarj mevcut olmayabilir atlamayalım. Kışın dışarıda bıraksanız zarar görebilir parka alsanız maliyeti var! 

Karavan’da Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

Günlük ihtiyaçları karşılamak, uygun lokasyon bulmak ve belirlediğiniz alanlarda tehlikelerden uzak kalmak zor olabilir. Eğer karavanınız eski model; doğayla dost ve hijyenik bir tuvalet & banyo sisteminiz yoksa işiniz daha da zorlaşır. Çalı çırpı içinde ihtiyaç giderecek bir yer aramak yahut lokanta yahut benzinci köşelerinde zorunlu molalar vermek hayatınızın bir rutini olacaktır. Eğer park etmek için uygun bir düz alan bulamazsanız bel ağrılarına da bir “merhaba” deyin. Bir taşın hatta kaldırımın üstünde, doğa içindeyseniz bir tümsek üstünde sabahlamak gerekebilir. En iyisi biraz daha park yeri araştırın. Kamping’ler bu yüzden vardır. Karavan hayatına atılmaya karar verenler; ütü, düzenli temizlik sıcak taze yemek ve banyo & tuvalet kaygılarını bir kenara bırakmak zorundadır. Eğer ultra lüks bir model tercih etmeyeceklerse.

Karavan kampları; ortak banyo ve tuvalet, aracınıza su ve elektrik depolamanıza olanak sağlayan imkanlar sunar. Karavan’lara gönül verecekler GPS, lastik değiştirme, börtü böceğe karşı korunma, kırılmalara karşı ‘sabitleme’, ilk yardım ve ilaç çantası, harita okuma, güzergah belirleme, motor ve teknik tamir bilgisi gibi başlık ve kavramlara karşı yabancı olmamalı.

Karavancılık ve Mobil Yaşam Sözlüğü:

  • Yaşam aküsü: Seyir halinde değilken elektrikli aletleri çalıştırmaya yarayan jeneratör.
  • Webasto: Az mazot ile uzun süreli ve üfleme ile sağlıklı sıcaklık sağlayan cihaz.
  • Çeki demiri: Römorku aracınıza bağlayan aparata çeki demiri denir.
  • Portatif kamp tuvaletleri: Kimyasallarla kullanılan sızdırmaz taşınabilir tuvaletler.
  • Karavancı selamı: Yolda korna veya elle selam verme.

Karavanda Banyo ve Tuvalet İşleri Nasıl Halledilir?

Çoğu karavanda banyo yapma imkanınız mevcuttur. 30 ila 100 lt’lik su tanklarına sahip olduğunuzdan tek günde 4 kişi banyo yapıp, bulaşık yıkayabilir. Tuvalette ise pis su tankına dolan atıkları ufak jet motoruna benzer bir aletle dışarı atabilme olanağınız bulunur. Bu boşaltım adımları aracın alt ve yan kısmında gerçekleşir ve boş otoyol yahut tarla kenarlarına, kirletmeyecek şekilde park ettiğiniz bir anda düğme üzerinden yapılabilir. Hijyen açısından 4 günde bir yenilemenizde fayda vardır. Yine de bu tip tuvaletler çok miktarda atığı doğa ve yol kenarlarına boşaltma zorunluluğu nedeniyle etik görülmez, portatif kamp tuvaletleri önerilir.

Su, elektrik ve tahliye sistemleri için çözümler bulabilirseniz karavanda uzun süreli yaşamak mümkündür. uygun bir donanıma sahipseniz 4 mevsim karavan kullanabilirsiniz. Diğer gerekli bilgileri derneğin web sayfası üzerinden edinmek mümkün.

Özetle Toparlayalım!

Karavanda sıkıntısız sürekli bir yaşam isteyenler için orta halli araç modelleri 50 bin dolardan başlar ki bu paraya yerleşik düzene geçip ayakları uzatmak mümkündür. Üstelik izole karavan parkları da ayrıca bir maliyettir. Ülkemizdeki vergi vs’lerden ise hiç bahsetmiyoruz. Yine de, “problem değil lükse de gerek yok, kafamı sokacak bir yer olsun yeter” diyen arkadaşlar için motive edici veriler sunup aranızdan ayrılalım: Senelik kamping alanları düşük maliyetli ödeme planı sunabilir araştırabiliriz; karavanı koyacağınız yer için ücret istemeyeceklerse ve güvenliyse, ücretsiz su alabileceğiniz bir çeşme ya da su kaynağına yakınsanız, akü ile çamaşır makinesi çalıştıramayacağınızdan – güneş paneli ile elektrik elde edebilecekseniz, bittikçe doldurmanız gereken tüp-mazot ve su sorun olmazsa şansınızı bir deneyin derim.

“Çok yaşayan çok görür, çok gezen daha çok görür” → Arap atasözü

21.02.1979 İstanbul doğumlu. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu. 2006-08 arası Vatan Grubunda gazetecilik yaptı. 2008'den bu yana yabancı bir firmada içerik müdürü olarak çalışmaktadır. Fotoğraf çeker, motosiklet kullanır, zaman bulabilirse balık tutar ve spor yapar. Şimdilerde AOF Tarih bölümü öğrencisi.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*